Czas na spacer!

Niedziela. Czas niezwykły. Zawsze kojarzył mi się z Mszą Świętą, obiadem (obowiązkowo schabowy z mizerią, albo mielony z buraczkami) i czasem wolnym. Także, jeśli jesteś przed obiadem to smacznego, a jak już po to rozsiądź się wygodnie, (ale tylko na chwilę) i przeczytaj te moje dzisiejsze wypociny.

Obstawiam, że już jesteś po niedzielnej Mszy Świętej i usłyszałeś, że dzisiaj obchodzimy I Światowy Dzień Ubogiego, który papież Franciszek ogłosił na zakończenie Roku Miłosierdzia. Na początku, kiedy usłyszałem, że będzie taki dzień zastanawiałem się po co? Przecież pomagamy. W naszym kraju przecież co roku bierzemy udział w WOŚP-ie, kupujemy świece Caritas, czy też wysyłamy SMS-y na różne organizacje pomagające innym. Więc w czym problem?

Kiedy podejdzie do nas osoba bezdomna, to już nie jesteśmy tacy chętni do pomocy. Wolimy wysłać SMS-y i mieć spokój duszy, niż podejść do osoby, która niezbyt dobrze pachnie i zaproponować jej swoją pomoc. Wolimy wrzucić pieniądze do puszki WOŚP-u, niż wyjść na ulicę i może dać potrzebującemu swój stary szalik, który Tobie już do niczego nie pasuje, a komuś będzie służył przez bardzo długo.

Czy to źle, że pomagamy na odległość? Nie, ta pomoc jest tak samo ważna, ale wydaje mi się, że właśnie po to papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich, żebyśmy zaczęli sami wychodzić do takich osób. Ludzie bezdomni nie są gorsi i zasługują na takie samo traktowanie jak każdy inny człowiek. Niestety często zdarza się tak, że znajdują się ludzie, którzy zamiast pomóc wolą narzekać, że „tacy” to powinni wziąć się za robotę, a nie żerować na innych. Ludzi bezdomnych faktycznie można podzielić na dwie grupy — na tych, którzy o siebie dbają i starają się o poprawę swojego życia, oraz na takich, którzy jeszcze tego nie zrobili. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy zasługują na szacunek.

Światowy Dzień Ubogich to nie jest jedyny dzień, w którym mamy pomagać, to dzień, w którym wyjątkowo mamy się pochylić i pomyśleć i przypomnieć sobie o tych osobach, którym w życiu nie wyszło. Można pomagać na różne sposoby. Możesz zostać wolontariuszem w organizacjach, które pomagają osobom bezdomnym, możesz zgłosić się do schroniska dla potrzebujących, albo po prostu wyjść na miasto.

Dzisiejsza pogoda nie zachęca do wyjścia na spacer, a więc… WYJDŹ NA SPACER! Przeszukaj swoją zimową szafę, weź niepotrzebny szalik, czapkę, czy rękawiczki i idź na miasto. Zbliża się zima. Tobie się nie chce iść na dwór, bo brzydka pogoda, a tam są ludzie, którzy na tej ulicy mieszkają. Za niedługo spadnie śnieg. Będzie coraz zimniej. Ty będziesz siedział w ciepłym mieszkaniu, a ktoś będzie szczerzył zęby z zimna na dworze.

Pomagajmy, bo dobro powraca :)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.